Moduły informacyjne z patronami ulic na Komisji Kultury

Na ostatnim posiedzeniu Komisji Kultury miałem przyjemność przedstawić historię, zasługi patronów wolskich ulic, którzy jeszcze nie mają swoich tablic w Miejskim Systemie Informacji. MSI obejmuje moduły informacyjne w postaci kwadratowych, poliwęglanowych tablic montowanych na budynkach. Zarząd Dróg Miejskich jako jednostka, która odpowiada za tablice, przybliża w ten sposób mieszkańcom historię patrona ulicy lub wyjaśnia skąd się wzięła jej nazwa. Na Woli jest ponad 240 ulic, rond, placów, które mają swoje nazwy. Około 1/3 z nich ma swoje tablice informacyjne. Jest zatem spore pole do działania w tym obszarze.

Moja interpelacja w sprawie tablic z informacjami o patronach ulic

Wynikiem mojej interpelacji było wczorajsze spotkanie na posiedzeniu Komisji kultury z przedstawicielem ZDM. Dowiedzieliśmy się, że w tym roku przybędzie w Warszawie dużo tablic w związku z dekomunizacją, ale moje propozycje też zostaną wzięte pod uwagę. Do oznakowania wytypowałem 12 miejsc:

1. ulica Bronisława Dobrzańskiego – między al. Solidarności a Ogrodową, przy Sądzie Okręgowym. Bronisław Dobrzański był prawnikiem, sędzią, działaczem katolickim i społecznym.
2. ulica Hubalczyków – między Wolską a Jana Kazimierza. Oddział partyzancki działający na Kielecczyźnie w latach 1939 – 1940
3. ulica Kajetana Garbińskiego – przy Batalionu Zośka. Garbiński to matematyk, pedagog, uczestnik powstania listopadowego.
4. ulica Kacpra Karlińskiego – okolice Wolskiej i Sowińskiego. Kacper Karliński to XVI – wieczny starosta olsztyński. Obronił miasto przed napaścią arcyksięcia Maksymiliana Habsburga, podczas walk stracił syna.
5. rondo ks. Mieczysława Krygiera – przed kościołem pw. Dobrego Pasterza. Ksiądz Krygier był proboszczem w parafii św. Wawrzyńca, pomagał powstańcom warszawskim. Zabili go Niemcy w czasie Rzezi Woli.
6. ulica Rodziny Kluczyńskich – łączy Płocką i Tyszkiewicza. Kluczyńscy w czasie II Wojny Światowej ukrywali i ratowali Żydów.
7. ulica Kajetana Sołtyka – przy Obozowej, okolice pomnika Electio Viritim. Kajetan Sołtyk żył w XVIII wieku, był księciem, biskupem, podczas sejmów postulował o przywileje dla religii katolickiej, silną armię i mądrą politykę zagraniczną.
8. ulica św. Wojciecha – między Sokołowską a Syreny. Św. Wojciech to czeski biskup, misjonarz, męczennik, jeden z partonów Polski.
9. ulica Eustachego Tyszkiewicza – ulica na Młynowie, krzyżuje się z Górczewską. Tyszkiewicz to XIX – wieczny polski historyk, archeolog, założyciel Wileńskiej Komisji Archeologicznej, Muzeum Starożytności.
10. skwer Wandy Lurie – Wawelberga róg Działdowskiej. Wanda Lurie to wieloletni pracownik służby zdrowia, nauczycielka, działaczka społeczna. Świadek Rzezi Woli.
11. rondo Zdzisława Lubomirskiego – skrzyżowanie al. Prymasa Tysiąclecia z Wolską. Lubomirski był prawnikiem, politykiem, działaczem społecznym i prezydentem Warszawy w latach 1916 – 1917.
12. skwer Rodziny Lilpopów – okolice Żytniej i Grenady. Lilpopowie to przemysłowcy, handlowcy i artyści okresu Królestwa Polskiego i przedwojennej Warszawy.

Komentowanie jest wyłączone