Polska Partia Robotnicza na Woli

W tym roku 10 marca przypada niechlubna 74 rocznica powołania Wolskiego Komitetu Polskiej Partii Robotniczej.  Pomysłodawcą utworzenia PPR był Józef Stalin, który chciał utworzyć z Polski kolejną republikę radziecką. Podczas II Wojny Światowej komuniści z PPR zajmowali się inwigilacją i walką z podziemiem niepodległościowym. Po wojnie Polska Partia Robotnicza odpowiadała za represje i prześladowania polskiego społeczeństwa, w tym za mordowanie w więzieniach Żołnierzy Wyklętych. W 1948 roku, po wchłonięciu Polskiej Partii Socjalistycznej, PPR przekształciła się w Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą.

Na jednym z bloków Kolonii Wawelberga widnieje tablica gloryfikująca fakt powstania Wolskiego Komitetu Polskiej Partii Robotniczej. Sprawę jej usunięcia poruszyliśmy w sierpniu 2015 roku. Wówczas to Burmistrz Krzysztof Strzałkowski z PO zapewnił o swoim poparciu i pełnym zaangażowaniu w tą inicjatywę. Niestety praktyka pokazała, że odkłamywanie historii i oczyszczenie Woli z symboli komunistycznego zniewolenia nie jest sprawą, którą Zarząd Dzielnicy chce się zajmować. Obawy i sceptyczne podejście do usunięcia tablicy wykazał też dyrektor ZGN Witold Olender. Taka asekuracyjna postawa zaskakuje zwłaszcza w kontekście sytuacji tablicy z kamienicy przy ulicy Długosza 29. Na fasadzie tego budynku wisiała tablica upamiętniająca powstanie Warszawskiej Rady Narodowej – organu sprawiającego pozory demokracji, a faktycznie realizującego politykę PZPR. Po remoncie elewacji, ociepleniu budynku, tablica zniknęła. Zadzwoniłem do ZGN (posiadacza większościowego udziału w tym budynku) aby zapytać się gdzie obecnie się znajduje, czy została wysłana do muzeum czy może przewieszona. Okazało się, że pracownicy ZGN w ogóle nie wiedzieli o jej istnieniu i poświęcili cały dzień aby zlokalizować ją w piwnicy.

Po pół roku od pierwszej interpelacji w sprawie usunięcia tablicy z budynku przy ulicy Górczewskiej 15, nic się nie zmieniło – ten symbol komunizmu wciąż jest obecny w przestrzeni publicznej. Postanowiłem przypomnieć tą kwestię i w interpelacji poprosiłem o przedstawienie działań, które powinien podjąć Zarząd Dzielnicy w celu usunięcia tablicy.

Interpelacje i odpowiedzi w sprawie usunięcia tablicy

Komentowanie jest wyłączone